Danderyds sjukhus ÖNH mottagning och dagkirurgi Karolinska Universitetssjukhuset
Adress och öppettider
Öppettider för bokade besök
- Måndag - Torsdag 07:15 - 16:00
- Fredag 07:15 - 12:00
Telefon och telefontider
08:30 - 11:30
- Måndag - Torsdag 08:30 - 11:30
- Måndag - Torsdag 13:00 - 14:00
- Fredag 08:30 - 11:30
Appen "Alltid öppet"
Vi erbjuder
- Sjukintyg/intyg
- Receptförnyelse
- Frågor om remisser
- Om-/avbokning av tid
- Journalkopior
- Chatt med sjuksköterska
- Egenremiss
- Videomöte
- Sjukresor
Enheten drivs av Karolinska Universitetssjukhuset, i lokaler på Danderyds sjukhus. Mottagningen utreder och behandlar patienter med besvär i öron-, näsa- och halsområdet, både barn och vuxna. Vi utför även operationer i dagkirurgi.
Om oss på Danderyds sjukhus ÖNH mottagning och dagkirurgi Karolinska Universitetssjukhuset
Patienter tas emot på remiss från tex närakuter, vårdcentraler, logoped, audionom, BVC etc.
Vi är en utbildningsenhet, vilket innebär att hos oss arbetar ST-läkare, specialister, allmänsjuksköterskor, undersköterskor, specialistsjuksköterskor inom operation samt audionomer tillsammans.
En stor del av vår patientgrupp är barn och vi arbetar aktivt med familjeperspektivet.
Vi är intresserade av era åsikter och ser gärna att ni följer LÄNK där ni får ta del av tre frågor för att svara på vilken information ni önskar hitta på den här hemsidan.
Vid stark misstanke om tumörsjukdom i huvud-halsområdet skall patienten direkt till Huvud-halscancermottagningen Karolinska Solna.