XR-teknik samlade vårdpersonal från tre länder i gemensam workshop

Nyhet

Hur kan vårdpersonal träna avancerade behandlingar i en helikopter utan att lämna marken? Och samarbeta i medicinska simuleringar från olika delar av världen i realtid? Det stod i fokus när ett internationellt XR-projekt visades upp på Karolinska Universitetssjukhuset.

En deltagare från ukrainska Okhmatdyt testar en XR-baserad simuleringsmiljö under workshoppen på Karolinska.

Workshoppen är en del av ett treårigt projekt finansierat av Vinnova, där Karolinska Universitetssjukhuset och Karolinska Institutet samarbetar med Stanford University och tre teknikbolag. Sedan starten hösten 2025 har projektet utvecklat lösningar som använder XR-teknologi (extended reality) för att stärka både vård, utbildning och samarbete över avstånd. Under workshoppen presenterades och demonstrerades två prototyper som utvecklas inom projektet.

Carolina Wrobel från en av projekets samarbetspartners presenterade en virtuell träningsmiljö, framtagen av företaget, där vårdpersonal kan öva på att genomföra ECMO-behandling i en helikopter. Att träna i verklig miljö är svårt och resurskrävande. Helikoptrar är ofta upptagna och realistiska, fysiska övningar är svåra att återskapa på annat sätt. I den virtuella miljön kan scenarier upprepas, anpassas och genomföras utan att belasta den kliniska verksamheten.

Näst på tur var Tom Caruso från Stanford University, som visade upp en medicinsk simuleringsplattform utvecklad inom Stanford Chariot Program. Mjukvaran, CHARM (Chariot Augmented Reality Medical simulation software), använder augmented reality för att låta flera deltagare träna tillsammans i samma scenario, även om de befinner sig på olika platser i världen. En instruktör styr händelseförloppet och kan lägga in olika moment som blödningar, brand och akuta komplikationer. Verkliga objekt kan integreras i simuleringen, vilket skapar en mer verklighetsnära träning.

Projektet omfattar även bland annat utveckling av en digital plattform för vårdmöten på distans, där patienter och vårdpersonal möts som avatarer och avancerade 3D-modeller baserade på röntgenbilder som kan användas för förberedelse inför operationer.

Tom Caruso visar hur man med XR-teknologi kan flytta medicinsk träning bort från det fysiska rummet utan att tappa realism.

Fortsätta samarbete med Ukraina
På plats under workshoppen fanns även vårdpersonal från Okhmatdyt i Kiev, Ukrainas största barnsjukhus. De deltar just nu i utbildningsutbyten på Karolinska, bland annat inom pediatrisk traumavård och sjukhusorganisation.

I samband med workshoppen meddelades att Okhmatdyt kommer att få tillgång till teknologin och möjlighet att genomföra gemensamma simuleringsövningar tillsammans med Karolinska och Stanford University. Det innebär att vårdpersonal i Sverige, Ukraina och USA nu kommer kunna träna sida vid sida, trots att de befinner sig i olika länder.

Samarbetet bygger vidare på det pågående kunskapsutbytet mellan sjukhusen, där medarbetare från Ukraina deltar i längre fellowships och kortare specialistutbildningar, bland annat inom ECMO.

Läs mer om Karolinskas utbyte med barnsjukhuset Okhmatdyt i Kiev:

Webbredaktör: Olle Borg

Granskare: Svante Norgren , Funktions-/Temachef

Uppdaterad: