Mottagning Neonatal Danderyd
1177 Vårdguiden e-tjänster
fler e-tjänster
Ring oss
Diagnoser:
Uppföljning av nyfödda barn, Utveckling och tillväxt, Barnhälsa
De allra flesta barn som vårdas i neonatalvården blir friska och utvecklas normalt. Det finns dock barn som kan utveckla svårigheter som inte kan upptäckas under sjukhusvistelsen. För att identifiera de barn och familjer som har ett behov av extra resurser under uppväxten erbjuds en del av våra patienter att delta i vårt nationella uppföljningsprogram.
Elsa går till neonatalmottagningen
Elsa och pappa ska besöka neonatalmottagningen på det stora sjukhuset. På neonatalmottagningen vill de träffa barn som låg på sjukhus när de var bebisar. Elsa får träffa psykologen, fysioterapeuten, läkaren och sjuksköterskan. Följ med på Elsas sjukhusäventyr du också!
Elsa går till neonatalmottagningen som digital bok
Uppföljningsprogrammet
Vi tar emot barn för uppföljning vid fullgången tid, därefter vid tre månader ålder, ettårskontroll, tvåårskontroll samt vid 5,5 års ålder inför start av förskoleklass. Vid utskrivning beslutar barnets ansvariga läkare vilken typ av uppföljning inom uppföljningsprogrammet som blir aktuellt för just ert barn.
Sjuksköterskebesök
Neonatalmottagnignen erbjuder även sjuksköterskebesök som komplement till BVC under den första tiden efter hemkomst. Vi ansvarar för barnets första vaccinationer samt koordinerar de undersökningar som kan vara aktuella för ert barn efter utskrivning från neonatalvårdsavdelningen.
Inför besöket
Hur kan jag förbereda mig?
Tänk igenom om du har några särskilda frågor du vill ta upp och om du har några speciella önskemål kring ditt besök som du vill att personalen ska veta.
En del barn känner oro i samband med sjukhusbesök. Nålstick, undersökningar och behandlingar kan ibland uppfattas som obehagliga. Passa därför gärna på att besöka lekterapin i samband med sjukhusbesöket. Där får barnet möjlighet att leka bort lite av oron så att framtida sjukhusrädsla kan förebyggas.
Hur hittar jag till mottagningen?
Från huvudentrén går du in i första korridoren till höger, upp för en rulltrappa och följer pilarna till målpunkt P. Neonatalmottagningen ligger på våning 7.
Var kan vi parkera?
Parkeringsplatser finns utanför sjukhusets huvudentré.
Var kan vi parkera barnvagnen?
Barnvagnen kan parkeras i väntrummet som ligger bredvid mottagningssrummet.
Var anmäler jag att jag har kommit?
Anmäl er till vår mottagningssköterska när ni kommer.
Kan syskon följa med?
Syskon är välkomna att följa med förutsatt att de inte är infekterade.
Kan jag köpa mat på sjukhuset om jag blir hungrig?
Mat och kioskvaror finns att köpa vid sjukhusets huvudentré och i caféet som ligger på bottenvåningen vid målpunkt P.
Vad ska jag göra om jag känner mig förkyld?
Om du, eller den som ska följa med dig till mottagningen, har förkylningssymtom eller andra symtom på infektion ska ni alltid kontakta mottagningen för att höra hur ni ska göra med besöket. Skulle ni inte få tag på någon innan besöket – stanna hemma och kontakta mottagningen så snart det är möjligt.
Om tiden inte passar
Kontakta mottagningen så snart som möjligt, senast 4 timmar innan besöket. Om ni inte kommer alls eller inte avbokar i tid, får ni betala en avgift. Våra kontaktuppgifter hittar du högst upp på sidan.
Har du särskilda behov som du vill att vi ska känna till?
Hör gärna av dig till mottagningen för att vi ska kunna göra besöket så bra som möjligt. Vi kan till exempel boka en tolk eller på annat sätt anpassa besöket efter dina unika behov. Det går bra att använda rullstol på sjukhuset.
Under besöket
Personalen på mottagningen finns där för dig och de kommer att berätta för dig vad som ska ske. Var inte rädd för att ställa frågor och berätta om du har några särskilda önskemål!
Hur lång tid tar besöket?
Besökstiden varierar mellan 30-60 minuter. Efter vaccination och i samband med provtagning kan ni behöva stanna längre tid.
Hos oss får ni träffa erfarna barnläkare, barnsjuksköterskor, sjukgymnaster, dietister och psykologer. Tillsammans gör de noggranna bedömningar av barnets utveckling av motorik, kognition, beteende och tillväxt. Detta för att kunna erbjuda just ert barn och familj den stöd och hjälp ni behöver.
Hjälp de som är allergiska
Ingen får använda parfym eller röka på sjukhuset, varken inomhus eller utomhus.
Efter besöket
Personalen kommer att berätta för dig vad som kommer ske efter besöket och om det är något särskilt du behöver komma ihåg. Be gärna om att få informationen nedskriven.
Ibland kommer man på frågor efter besöket och då går det bra att kontakta mottagningen, antingen via 1177.se eller genom att ringa.
Praktisk information
Besök sidan För Patienter för allmän patientinformation: service på sjukhuset, dina rättigheter som patient, vanliga frågor och svar samt din journal med mera.
Här kan du läsa mer om tiden på neonatalavdelningen. Ta del av Neoappen och Neopodden eller fördjupa dig i den senaste forskningen om neonatalvård. Information leaflet in english about Neonatal Home Care services at Karolinska University Hospital Visste du att ni kan besöka lekterapin i samband med mottagningsbesöket? I denna PDF kan du läsa mer om bland annat lekterapi, byte av besökstid och sjukhusets vårdforum. Ifylld blankett postas till: Karolinska Universitetssjukhuset, Lars Naver, Patientområde Sjuka nyfödda barn, 171 76 Stockholm Läs mer om bland annat försäkring och sjukhusets patientsäkerhetshandläggareLär dig mer om neonatalvården på Karolinska
Neonatalvårdens informationsportal
Praktiska råd för er som kommit hem
Mat, sömn och praktiska råd - 1177 Vårdguiden
Råd om bra mat för ammande - Livsmedelsverket
Hemsjukvårdens föräldrainformation
Instruktion för Apnélarm MR10
Instruktion för Apnélarm SISS Baby Control
Bra att veta om ljusbehandling i hemmet
Bra att veta om syrgas i hemmet
För den nya familjen
Neonatal Home Care at Karolinska University Hospital
Bra att veta
Praktisk information inför besöket
Information om sammanhållen journalföring
Synpunkter och klagomål - hit vänder du dig
Blankett att skriva ut och skicka till patientområdeschef
Mer information om hantering av klagomål