Isoniazid: nu separat analys vid acetyleringsfrågeställning

Nyhet

Fr.o.m. 2026-05-20 blir ”P-/S-Isoniazid, acetyleringsfenotyp” en separat beställningsbar analys.

För att fastställa den individuella acetyleringsförmågan rekommenderas sedan länge provtagning 4 h efter dos, för standardiserad jämförelse av förhållandet mellan modersubstansen isoniazid (INH) och huvudmetaboliten acetylisoniazid (AINH).

Tidigare har man vid beställning av analysen ”P-/S-Isoniazid” behövt ange i remissen om just bedömning av acetyleringsförmåga önskas, eller om enbart mätning av modersubstansen är av intresse. Eftersom provhanteringen skiljer sig åt beroende på frågeställning, och i syfte att förtydliga för såväl beställare som laboratoriepersonal vad som egentligen efterfrågas, införs nu den separata analysen ”P-/S-Isoniazid, acetyleringsfenotyp” som ett komplement till ”P-/S-Isoniazid”.

Observera att koncentrationen av såväl isoniazid som acetylisoniazid, samt kvoten mellan dessa, lämnas som svar vid beställning av ”P-/S-Isoniazid, acetyleringsfenotyp”.

Provtagningsanvisningar för respektive analys finns att läsa via www.karolinska.se/pta

Webbredaktör: Sara Schurow

Granskare: Marja-Liisa Dahl , Verksamhetschef

Uppdaterad: