Barnakuten i Huddinge har flyttat – nya lokaler invigda

Nyhet

Den 15 april flyttade barnakuten på Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge in i sina nya lokaler. Flytten innebär en tydlig uppgradering med bättre förutsättningar för både patienter och medarbetare. Dagen innan samlades medarbetare, politiska företrädare och barnsjukhusets ledning för att inviga de nya lokalerna.

Barnakutens nya lokaler officiellt invigda när Aida Hadzialic klippt bandet under applåder och fanfar av clownerna från Clownmedicin.

Under tisdagen, 14 april, hölls invigning för barnakutens nya lokaler. Anna Norell, verksamhetschef på omvårdnadssidan för högspecialiserad barnakutsjukvård och hemsjukvård inledde invigningen.
- Idag är en dag jag verkligen har sett fram emot. Jag har haft förmånen att delta i arbetet på nära håll och det som verkligen blivit tydligt för mig är engagemanget. Alla yrkesgrupper har varit engagerade, inte minst personalen på golvet. Det är deras erfarenhet och driv som format den här akutmottagningen till vad den är idag, sa Anna Norell under sitt tal.

Även Svante Norgren, chef över Astrid Lindgrens barnsjukhus, fanns på plats under invigningen.
- Jag har aldrig sett en finare barnakut! Det här är en fantastiskt stor dag som vi har väntat på länge. Vi ska komma ihåg att barnsjukhuset inte är byggnaden utan det är vi, sa Svante Norgren i sitt tal.

Verksamhetschef Anna Norell, temachef Svante Norgren och Locums styrelseordförande Jens Sjöström höll alla tal under invigningen.

Barnakutens nya lokaler är en del av en större satsning där flera akutmottagningar i sjukhusbyggnaden i Huddinge ingår, något som Locums styrelseordförande, Jens Sjöström, tog upp i sitt anförande.

- Vi har klippkort på invigningar i den här byggnaden. Den här är kanske lite extra kännbar inombords för det här gör vi ju för barnen. Här blir ju omvårdnaden och miljön oerhört värdefull, sa Jens Sjöström. Han passade även på att lyfta och tacka de tre konstnärerna som fanns på plats och vars konst nu smyckar den nya barnakuten.

"Tack för att ni bär Stockholmsregionens sjukvård", sa Aida Hadzialic under sitt tal.

På plats fanns även Region Stockholms finansregionråd Aida Hadzialic.
- Jag känner mig otroligt stolt och glad att vara här idag. Det engagemang, den omtanke och den kompetens som jag mött här på mottagningen är helt otrolig, sa Aida Hadzialic under sitt tal och riktade även ett tack till vårdpersonalen på barnsjukhuset.

- Det är ni som får allt det här fina att hända. Från djupet av mitt hjärta ett stort och varmt tack för allt ni gör och för att ni bär Stockholmsregionens sjukvård, sa hon innan hon klippte bandet och förklarade barnakutens nya lokaler invigda.

Finansregionråd Aida Hadzialic klipper bandet och förklarar barnakutens nya lokaler invigda.

Efteråt gavs deltagarna möjlighet att se sig om i de nya lokalerna, som även stod öppna för öppet hus för barnsjukhusets medarbetare under resten av eftermiddagen.

De nya lokalerna
Barnakutmottagningen i Huddinge tar emot cirka 20 000 besök varje år och är en av två barnakutmottagningar inom Astrid Lindgrens barnsjukhus. I Huddinge finns ett särskilt infektionsuppdrag och barnakuten arbetar nära Barnakutvårdavdelningen (BAVA), där patienter vid behov kan läggas in för slutenvård.

Flera motiv med koppling till Astrid Lindgren pryder väggarna även i de nya lokalerna.

Arbetet med den nya barnakuten har pågått sedan 2020. Lokalerna har utformats i nära samarbete med personalen och är bättre anpassade för modern akutsjukvård och efter patienternas behov.

Arbetsytorna ger bättre översikt, möjliggör snabbare samarbete och skapar mer effektiva flöden, vilket bidrar till ökad patientsäkerhet och en bättre arbetsmiljö. Bland annat finns nu en separat ingång för ambulanspatienter, två stora akutrum och bättre placerade isoleringsrum för att minska smittspridning.

I direkt anslutning till barnakuten ligger Huddinge Närakut som flyttade in i sina nya lokaler, vägg i vägg, tidigare under våren. Närheten till närakuten gör det lättare att hänvisa patienter till rätt vårdnivå och bidrar till ett mer effektivt patientflöde.

Stor omsorg har också lagts på miljön i lokalerna. Med varma färger och konst som barn varit delaktiga i att välja och motiv som återkommer i olika delar av lokalerna, har man skapat en trygg miljö, anpassad för barn och ungdomar i olika åldrar.

Webbredaktör: Olle Borg

Granskare: Svante Norgren , Funktions-/Temachef

Uppdaterad:

Hitta till nya barnakuten

Barnakutens nya lokaler ligger i samma sjukhusbyggnad och på samma våning (plan 4). Ingång sker genom parkeringsgaraget mittemot huvudentrén. Ta hissen en våning ner till plan 4 och följ skyltarna till barnakuten. Internadressen är C1: 47-49.