Perioperativ mottagning för geriatriska patienter invigd i Huddinge
Ny mottagning på Karolinska i Huddinge erbjuder omfattande bedömning för äldre patienter inför kommande kirurgi. Fokus ligger på optimering och att förutse risker som behöver beaktas perioperativt.
För drygt två år sedan öppnade en perioperativ mottagning för geriatriska patienter på Karolinska i Solna, initialt i ett pilotprojekt. Med goda erfarenheter därifrån har det pågått ett arbete kring att öppna motsvarande i Huddinge. Invigningen gick av stapeln 12 december 2025, även om verksamheten smygstartade redan 1 september.
– Den nya mottagningen på Karolinska i Huddinge är ett steg mot att förbättra vården för äldre patienter och ge dem bästa möjliga förutsättningar inför kirurgiska ingrepp, säger Laura Saari, specialistläkare i geriatrik vid ME Åldrande.
– Vi erbjuder en omfattande bedömning för äldre och patienter med multisjuklighet. Vi försöker göra en helhetsbedömning av hälsotillståndet på ett strukturerat sätt, säger Laura Saari.
– Ibland kan vi se risker som inte var tydliga vid det initiala kirurgbesöket, vilket föranleder optimering och vidare diskussion.
Särskilda kriterier bakom urval
Patienterna identifieras enligt särskilda kriterier som ålder, skörhet, samsjuklighet, polyfarmaci och kognitiv nedsättning. Målet är att patienterna identifieras redan på kirurgens multidisciplinära konferens för att inte tappa tid. Därefter bokas alla patienter in för ett nybesök hos kirurg, och samtidigt till den perioperativa mottagningen som sker efter nybesöket.
– Under en förmiddag träffar patienterna både geriatriksjuksköterska, fysioterapeut, narkosläkare och geriatriker. Laura Saari betonar att man gör bedömningar på samma grund som kollegorna i Solna. Däremot har man hand om andra vårdflöden i Huddinge eftersom kirurgin är fördelad mellan båda sajterna.
–Här i Huddinge fokuserar vi på lever- pancreas, urologi och esofagus-ventrikel. Övre gastro-kirurgi sker här och nedre gastrokirurgi i Solna. Detta initiativ i Huddinge gör att patienter i riskgrupp kan få en likvärdig perioperativ bedömning oavsett sajt. I Huddinge har man resurser för sex stycken patienter per vecka, och enligt Laura har platserna hittills räckt för alla som träffat kriterierna.
Träffar olika yrkesgrupper under en förmiddag
En viktig del för teamet är att fånga upp patientens önskemål och tankar kring vad som är viktigt för den enskilda patienten.
Teamet gör en kartläggning av patientens sociala situation, risk för undernäring, läkemedelsgenomgång, psykiskt mående, samsjuklighet. Mottagningen bedömer även sarkopeni, förlust av muskelmassa, som är kopplad till skörhet.
– Vi gör även tester, inklusive kognitiva minnestester, då nedsatt kognition är riskfaktor för delirium efter operation. Fysioterapeuter testar bland annat kondition och gånghastighet.
Efter besöket på högriskmottagningen diskuteras sedan bedömningen på veckokonferenser med geriatriker, kirurg/urolog och narkosläkare, där det kan fattas beslut om ytterligare utredning eller om det är något vi ska ta i beaktande inför operationen. Det kan vara att anpassa typ av kirurgi till exempel.
– Ibland har patienter olämpliga läkemedel sett till deras situation och min uppgift är optimera läkemedelsbehandlingen. Ibland förmedlas även kontakt till dietist och kurator, berättar Laura Saari.
Text: Josefine Franking
Bilder från invigningen:
Senaste nyheterna
-
Så jobbar Karolinska för rätt vård i rätt tid
Hur kan vi som sjukhus fortsätta vara ett av världens ledande universitetssjukhus och samtidigt bli ännu bättre? Karolinska Universitetssjukhuset har tagit fram fyra ambitioner som ...
-
Ny presschef på Karolinska Universitetssjukhuset
Den 12 januari tillträdde Josefin Berglund Belani som presschef och chef för externkommunikation på Karolinska Universitetssjukhuset.