Pride 2025: ”Karolinska ska vara ett sjukhus för alla som behöver oss eller arbetar här”

Nyhet

Under förra veckan firades Stockholm Pride för tjugosjunde året i rad och staden förvandlades till ett färgsprakande centrum för kärlek, gemenskap, fest och kamp för allas lika värde. Även på Karolinska uppmärksammades Pride – både i Huddinge och Solna.

Sjukhusdirektör Christophe Pedroletti tycker att det är viktigt att Karolinska uppmärksammar Pride.

Hbtqi+-personer har dokumenterat sämre hälsa än övriga befolkningen. Som ett av Sveriges största sjukhus har Karolinska ett ansvar att skapa en trygg vårdmiljö där alla patienter bemöts med respekt och kompetens, oavsett könsidentitet, könsuttryck eller sexuell läggning. Karolinska Universitetssjukhuset är en arbetsplats för över 16 000 medarbetare och att öppet visa stöd för hbtqi+-personers rättigheter stärker signalen om att det är en arbetsmiljö där mångfald välkomnas, olikheter respekteras och diskriminering inte accepteras.

Sjukhusdirektören förklarar varför det är viktigt att Karolinska uppmärksammar frågan:

För mig handlar Pride om alla människors och patienters lika värde och att Karolinska Universitetssjukhuset ska vara ett sjukhus för alla dem som behöver oss eller arbetar här. Ett sjukhus där patienter och medarbetare känner sig trygga och välkomna. Vi har ett stort ansvar som Sveriges ledande universitetssjukhus att visa vägen när det gäller en inkluderande och socialt hållbar hälso- och sjukvård, säger Christophe Pedroletti.
Prideveckan på Karolinska 
Medarbetare går tipspromenad med HBTQI+-frågor.

Prideveckan uppmärksammades i både Huddinge och Solna och gav möjlighet till reflektion, samtal och kompetenshöjning.

– Det fungerar som en påminnelse om att frågor om normer, bemötande och likabehandling är aktuella året runt – men behöver särskild plats ibland för att verkligen prioriteras, säger Nora Mårtensson, strateg för social hållbarhet, och Charlotte Ovefelt, jämställdhetsstrateg, som var huvudarrangörerna för Pridefirandet på Karolinska.

Under firandena i Huddinge och Solna delades det ut Prideflaggor med Karolinskaloggan till de som ville delta under lördagens Prideparad ihop med kollegor, vänner och familj.

Under tisdagen den 29 juli arrangerade Hälsocentrum och Hållbarhetsenheten ett pridefirande i huvudentén i Huddinge där personal samlades för att gå en tipspromenad med HBTQI+-frågor, för att ta emot nyckelband i pridefärger och för att se den nyproducerade diskrimineringsfilmen om de två diskrimineringsgrunderna sexuell läggning och könstillhörighet eller uttryck.

Under torsdagen den 31 juli var det dags för ett liknande firande i Solna där personal återigen samlades för att gå tipspromenad, titta på diskrimineringsfilmen samt för att kolla på Karolinskas första egna Pridetåg med AGV-robotar som Coor anordnade nere i kulvert.

Läs om hur Region Stockholm uppmärksammar Pride 2025