Europapremiär för blodgivning med Mixed Reality
Karin Stragne var en av de första som provade den virtuella upplevelsen och sådde frön i en magisk trädgård när hon gav blod.
Inför sommaren behövs det fyllas på med blod. Därför hoppas Blodcentralen att många blodgivare ska vilja testa att kombinera blodgivningen med att uppleva något nytt och kul. Igår var det Europapremiär för blodgivning med Mixed Reality på Blodcentralen Sergel.
– Vi som värvar blodgivare är alltid nyfikna på digitala lösningar som motiverar och underlättar blodgivning. Fler blodgivare behövs! Säger Cilla Jutell, kommunikationsansvarig Blodcentralen Stockholm.
– Jag tycker det ger en avslappnande effekt och jag glömde nästan bort att jag gav blod. Jag kan tänka mig att det här är bra om man känner sig lite orolig för att ge blod, så testa gärna om ni kan, säger Karin Stragne, en av de första som provade på nyheten.
Blodgivning med Mixed Reality är tillgängligt till och med 20 juni. Boka din tid här: Blodcentralen Sergel, Karolinska Universitetssjukhuset - 1177
Senaste nyheterna
-
DRG-bokslut: Karolinska Universitetssjukhuset höll nollvisionen för andra året i rad
För andra året i rad lyckas Karolinska Universitetssjukhuset med nollvisionen i årsbokslutet för DRG-registreringen. Bakom det fina resultatet står förstås medarbetarna. "Vi gick i ...
-
Visst textilavfall kommer att samlas in på Karolinska Universitetssjukhuset från 1 januari
Även Karolinska Universitetssjukhuset påverkas av regeringens beslut om separat insamling av textilavfall från och med 1 januari 2025.