Peter och Azmera kan vinna Gyllene Äpplet
Grattis Peter Svenarud, verksamhetschef på Thoraxkirurgi, och Azmera Alemu, undersköterska på vårdavdelning Neuro 2, som nominerats till Gyllene Äpplet 2022!
– Vad Kul! Så smickrande! Jag blev både överraskad och glad, säger Peter Svenarud.
– Jag är jätteglad! Det är sällan man blir uppmärksammand som undersköterska. Vi gör ett otroligt jobb för patienter, anhöriga och verksamheten, säger Azmera Alemu.
🍎 Region Stockholm delar årligen ut Gyllene Äpplet, som består av ett medarbetarpris och ett ledarpris. Syftet med priset är att uppmärksamma och belöna medarbetares och chefers förbättringsarbete. Utmärkelserna ska även inspirera till förbättringar i andra verksamheter.
🍎 Prissumman är 20 000 kronor och ska användas till en personlig utvecklingsinsats som syftar till fortsatt utveckling och förbättring för vinnare och verksamhet.
🍎 Vinnarna presenteras på regionfullmäktiges möte i februari 2023. Mötet direktsänds via regionstockholm.se och går även att se i efterhand.
Nu håller vi tummarna!
Senaste nyheterna
-
Svensk nyföddhetsscreening fyller 60 år
2025 markerar en dubbel milstolpe i svensk sjukvård: 60 år sedan nyföddhetsscreeningen, PKU-provet, infördes och 50 år sedan de äldsta proverna i PKU-biobanken sparades. "Vi var ...
-
Maria Fast ny säkerhetschef på Karolinska Universitetssjukhuset
Maria Fast, tidigare avdelningschef för säkerhet och beredskap vid Västra Götalandsregionen, har utsetts till ny säkerhetschef på Karolinska Universitetssjukhuset.