Färre patienter har covid-19 som huvuddiagnos
Andelen patienter som har covid-19 som huvuddiagnos sjunker kraftigt, visar data från Karolinska Universitetssjukhuset.
Andelen patienter som har covid-19 som huvuddiagnos sjunker kraftigt, visar data från Karolinska Universitetssjukhuset.
57 procent av patienterna som vårdats på Karolinska i januari månad hade covid-19 som huvuddiagnos. Detta kan jämföras med helåret 2021, då andelen var 80 procent.
Övriga 43 procent hade covid-19 som bidiagnos, vilket innebär att de i första hand var inlagda för andra sjukdomar.
- Det är en betydande nedgång som beror på att långt fler patienter än tidigare är covid-positiva utan att uppvisa några symptom. De söker helt enkelt för andra åkommor, säger Per Mattsson, temachef för akut och reparativ medicin.
Alla patienter som läggs in provtas för covid, antingen med antigentest eller PCR-prov.
- Förklaringen till att fler vårdas för annan sjukdom än covid-19, men samtidigt bär på viruset, är sannolikt ett över tid snällare virus och högre immunitet i befolkningen. Hur detta utvecklas framöver går däremot inte att veta.
Senaste nyheterna
-
Närakut Huddinge flyttar
Den 16 mars stänger Närakut Huddinge klockan 17.00 för flytt. Närakuten öppnar igen 17 mars klockan 8.00 i sina nya lokaler på Karolinska Universitetssjukhusets område i Huddinge.
-
Karolinskas sömnpris 2026 går till...
...Piia Gustafsson inom Tema Cancer! Inspireras av hennes och övriga nominerade bidrags sömnarbete.