Vad är Vaccelerate?
Helena Hervius Askling, överläkare i infektionssjukdomar berättar mer om Vaccelerate, som är ett EU-projekt och forskningsnätverk som startades i slutet av januari 2021 för att utveckla unionens kapacitet för att kunna genomföra kliniska vaccinstudier av covid-19, men också inför framtida pandemier.
– Om man är mån om att vi ska kunna tillverka säkra och effektiva vacciner i framtiden och förhindra pandemier, då ska man anmäla sig till registret, säger Helena Hervius Askling, som ingår i projektgruppen för Vaccelerate.
Hör mer om Vaccelerate i filmen nedan!
Vad är Vaccelerate?
Bild: Karolinska Universitetssjukhuset, labb-bilder tagna från ANA Futura.
Mer om Vaccelerate
Är du intresserad av att anmäla dig till volontärregistret eller vill veta mer? Läs mer här: Din hjälp kan driva vaccinforskningen framåt
Tidigare artiklar om Vaccelerate:
Senaste nyheterna
-
Ny presschef på Karolinska Universitetssjukhuset
Den 12 januari tillträdde Josefin Berglund Belani som presschef och chef för externkommunikation på Karolinska Universitetssjukhuset.
-
Vinnarna av Gyllene Äpplet 2026
VINNARE. Grattis Lotta Millde Luthander och patientsäkerhetsteamet inom kvinnohälsa på Karolinska Universitetssjukhuset som vann Gyllene Äpplets medarbetarpris 2026.