Instrumentproblem har orsakat felaktiga provsvar i Solna
Den 12 december kan felaktiga svar lämnats ut för analyserna i texten nedan.
Vi vill uppmärksamma remittenter på ett instrumentproblem som inträffat i Solna torsdagen den 12 december vilket har lett till att felaktiga provsvar har lämnats ut. Felet är identifierat och åtgärdat och vi jobbar nu löpande med att korrigera felaktiga svar i journalsystemet.
Vänligen var speciellt uppmärksam på följande analyser som kan vara särskilt drabbade av felaktiga provsvar: vitamin B12, folat, ferritin, FT3, FSH, LH, c-peptid, insulin, prolaktin, testosteron, NT-proBNP.
Det finns även risk för att följande analyser kan vara påverkade: ACTH, SHBG och digoxin.
Analyter som teoretiskt kan ha påverkats, men i väsentligt mindre omfattning eller mer sannolikt inte alls: FT4, TSH, 25-OH-Vitamin D, NSE, PCT, S100B, CKMB, myoglobin, troponin T".
Vi beklagar det inträffade.
Henrik von Horn
Sektionschef Biokemi
Klinisk kemi, Medicinsk diagnostik Karolinska
Vid frågor vänligen kontakta vår Kundservice
Telefon: 08 123 719 99
E-post: Kundservice Karolinska Universitetslaboratoriet
Senaste nyheterna
-
Tillägg av metaboliter i metoderna för U-Tramadol och U-Metadon
Fr.o.m. 2025-01-20 så har metaboliter lagts till analyserna U-Tramadol och U-Metadon.
-
Förlängda svarstider Blodstatus, B-celler och sänka 2025-01-15
I samband med utbyte av instrument för hematologiska analyser på Danderyds sjukhus kommer vi ha ett kort avbrott i produktionen.