Lediga tjänster på Funktion PMI

Välkommen att söka någon av nedanstående lediga tjänster hos oss på Funktion PMI på Karolinska Universitetssjukhuset.

Intensivvårdssjuksköterska med ansvarsområde barn och ungdomar till Intensivvårdsavdelningen

Intensivvårdssjuksköterskor till Solna

Anestesisjuksköterskor till Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge

Specialistsjuksköterska med vårdledarförordnande till PrePostOp Huddinge

Vårdledare/Anestesisjuksköterska till Head and neck operation

Operationssjuksköterskor till Karolinska Universitetssjukhuset i Solna

Specialistsjuksköterska, natt, till Prepostop i Huddinge

Specialistsjuksköterska till Prepostop i Huddinge

Operationssjuksköterska med utbildningsansvar till Thoraxoperation

Steriltekniker och studenter till Sterilteknik och Logistik, Solna och Huddinge

Operationssjuksköterska/Vårdledare till Huddinge

Medicintekniskt ansvarig intensivvårdssjuksköterska till Huddinge

Erfaren sjuksköterska till avdelningen för postoperativ vård i Solna 

 

Betald specialistutbildning

Två gånger per år, i anslutning till lärosätenas ansökningsperioder, finns möjlighet att ansöka om betald specialistutbildning inom PMI via en Karolinska-gemensam annons. Det innebär att du anställs av PMI redan inför/under studietiden och får lön för dina studier till intensivvårds-, operations- eller anestesisjuksköterska. Avtalet innebär att du arbetar inom PMI under eventuellt sommaruppehåll i studierna och i minst två år efter att du avslutat din utbildning.

Intresseanmälan för dig som vill utbilda dig till specialistsjuksköterska med lön

 

Har du några frågor om arbetsplatsen eller tjänster kontakta fackliga representanterna nedan för hänvisning till lokala kontakter:

Vårdförbundet: Mira Nyberg, mira.nyberg@sll.se, Ingrid Allerstam, ingrid.allerstam@sll.se
Kommunal: Fredrika Holm, fredrika.holm@sll.se, Rune Engleskär, rune.engleskar@sll.se
Vision: Jill Gradin, jill.gradin@sll.se
Ledarna: Birgitta Andersson, birgitta.k.andersson@sll.se
Läkarföreningen: Yvonne Dellmark, yvonne.dellmark@sll.se