Hårt jobb gör att vi fortsatt kan hjälpa andra

Nyhet

SJUKHUSDIREKTÖRENS BLOGG. I dag har vi 129 IVA-patienter hos oss och ytterligare 234 inom slutenvården. Det betyder att trycket är fortsatt högt och att vi ligger på ungefär samma nivå som under långfredagen.

Vi är en bit in i maratonloppet mot covid-19. Det är riktigt tufft och vi ser inte slutet än men när jag ser vad vi uträttar så här långt är jag övertygad om att vi kommer att klara detta. Under de senaste dagarna har vi avlastat bland andra Södertälje sjukhus, S:t Göran och Danderyd. Även Sörmland har flyttat ett par IVA-patienter till oss. Huddinge har varit mer belastat än Solna det senaste dygnet, så vi gör nu justeringar för att få rätt balans mellan våra sajter. Vi fortsätter att arbeta oss igenom detta metodiskt och lugnt även när vi är under press.

Ett extra tack till er som jobbar hårt under påsken. Jag hoppas att ni som kan vara lite lediga hinner ladda batterierna.

Fortsatt glad påsk!
//Björn