Kort samanställning av Klinisk kemis förändringar i analyskatalogen 22-05-18
Här hittar ni en sammanställning av Klinisk kemis förändringar vid uppdateringen av analyskatalogen 2022-05-18
Nya analyser
P-non-HDL-kolesterol
Beräkning av P-non-HDL-kolesterol kan nu fås som eget provsvar, men kräver beställning.
Justering (tillägg) i ”Vårdenhetens egna grupp” av ”Gruppera multidisciplinära beställningar” i TakeCare rekommenderas, så att non-HDL-kolesterol ingår i beställningsgrupper av typen ”Lipidstatus”.
Non-HDL-kolesterol är värdefullt för kardiovaskulär riskskattning med hjälp av t.ex. SCORE2 och vid uppföljning av lipidsänkande behandling.
Trombos venös utr.
Ny analysgrupp som innehåller ett fullständigt paket för laboratorieutredning av trombofili (för mer information se kemi-analysrådgivning om koagulationsprover på www.karolinska.se/lab)
Trombos venös herutr
Ny analysgrupp som innehåller ett fullständigt paket för laboratorieutredning av hereditär trombofili (för mer information se kemi-analysrådgivning om koagulationsprover på www.karolinska.se/lab)
Förändringar på analyser
Pt-Iohexolclearance
Nya rapportnamn från och med 2022-05-18
”Pt-GFR (Iohexol) abs” ersätter tidigare ”Pt-Iohex-clear, okorr” och
”Pt-GFR (Iohexol) rel” ersätter tidigare ”Pt-Iohex-clear, korr”.
Se utförligare utskriftsvänlig information här.
kp-PK(INR) och kp-PK(INR),snabbtest
På sju närvårdslab kommer analys med P-PK(INR), kapillärt (Närvård). att byta analys med snabbtest (CoaguChek).
Se provtagningsanvisningar eller beställningsvyn i TakeCare för information om hur ni utför initialtestning, för att se om patienten kan analyseras med snabbtest.
Fr.o.m. sommaren kommer patienter som inte är initialtestade att få venös provtagning på närvårdslabben i Nacka, Bollmora, Handen, Djursholm, Täby Kyrkby, Margretelund, Tureberg och Boo. Planera därför för att icke initialtestade patienter kan få upp till en dags fördröjning av provsvar.
Se utförligare utskriftsvänlig information här.
Analyser som utgår ur sortimentet
Allergiscreening-vuxen och Allergiscreening-barn
Alternativ beställning är Phadiatop (IgE).
Se utförligare utskriftsvänlig information här.
Senaste nyheterna
-
Provtagning för drogtester i saliv
På grund av tillfällig brist på rör för drogtester i urin hänvisar droganalyslaboratoriet till provtagning i saliv som en tillfällig lösning vid behov.
-
PNA-supporten stängd den 21/6
Den 21 juni 2022 har PNA-sektionen planeringsdag vilket innebär att PNA-supporten är stängd. Ärenden som ej kan vänta hänvisar vi till laboratoriets kundservice på telefon: 08-123 ...