Hälsenan löper i en senskida och utgår från vadmuskeln och fäster på hälbenet. Vadmuskeln och hälsenan används framförallt vid frånskjutet i steget och när man ska stå på tå.
Kroppens senor och ligament mår bra av fysisk aktivitet. Med stigande ålder och inaktivitet försvagas senor och ligament och kan på så vis lättare brista vid hög belastning. Även långvarig inflammation i senan eller senskidan kan försvaga senan. Hälseneruptur är vanligast mellan 30 och 40 års ålder och drabbar ofta män som tidigare varit idrottsaktiva och på äldre dar ska börja motionera. Allra vanligast är det att senan går av under badmintonspel.
Ofta upplever man det som om man blivit sparkad på hälsenan och man kan ofta höra en smäll när senan går av. Ibland är bristningen förenad med vadsmärta och man kan inte längre stå på tå. Vid undersökning finner man en grop där senan gått av och när man klämmer över vadmuskeln sträcks inte foten som den brukar.
sker vidOrtopedkliniken