Akuta skador i halsryggen är ofta förenade med frakturer eller ur led-hoppning av kotor. Ibland är även ryggmärgen skadad. Patientens halsrygg måste hållas helt stabiliserad under utredningen för att inte förvärra skadan. Utredningen omfattar röntgen, datortomografi av skelettet och magnetkameraundersökning för bedömning av mjukdelsskador, framför ryggmärgspåverkan.
Neurokirurgiska kliniken svarar för det primära omhändertagandet, där avlastning av ryggmärgen och stabilisering av kotpelaren är hörnstenarna. Efter dessa åtgärder överförs patienterna mycket snart till ryggmärgsskaderehabilitering på neurologkliniken eller annan rehabilitering om ryggmärgen inte är skadad.
En vanlig skada utan ryggmärgspåverkan är den så kallade densfrakturen. Det är ett brott på andra halskotans sockertoppsliknande utskott. För denna fraktur finns en effektiv kirurgisk metod där man med en skruv genom frakturen stabiliserar den. Andra behandlingsmetoder är fixation i så kallad Haloväst. En ring (halo=gloria) skruvas fast i skallbenet och fästes via stag till en väst som patienten bär. Man får då en mycket stabil fixation av hela halsryggen. En sådan fixation måste sitta i 3 månader för att en läkning ska kunna komma till stånd. Eftersom skruvningen ger omedelbar stabilitet har den metoden kommit att bli allt vanligare.