Magnetkameraundersökning är en metod för att framställa snittbilder av kroppen med hjälp av ett magnetfält och radiovågor. Bilderna framställs alltså utan användning av röntgenstrålning.
Hur går det till?Undersökningen är helt smärtfri. I undersökningsrummet kommer ni att ligga på ett undersökningsbord som skjuts in i magnetens ena öppning. Magneten är öppen i båda ändar. Eftersom magnetkameran avger ett knackande ljud får ni hörlurar som är kopplade till vår musik/komunikationsanläggning. Ni kan hela tiden få kontakt med oss vid manöverpulpeten. Om ni vill får ni gärna ta med eget kasettband eller CD-skiva som ni kan lyssna på.Varje bildserie tar 1-10 min. Undersökningstiden varierar mellan 30 min och en timme.Vid vissa tillfällen behöver vi tillföra kontrastmedel via ett blodkärl i armen.
Eventuella hinder för att utföra undersökningen Användning av magnetfält innebär att bilderna kan störas av vissa metaller, ex. höftproteser, metallclips efter op, etc. Därför vill vi ha svar på vissa frågor. Dessa frågor kommer vi att gå igenom med er per telefon då ni ringer och bekräftar tiden samt då ni kommer hit för undersökningen.
LäkareMagnus Tengvar
SjuksköterskaRoberto Vargas