Vi har i dag tre välutrustade kateteriseringslaboratorier, ett i Solna och två i Huddinge. Vi har från och med hösten 2006 en sammanlagd kapacitet motsvarande 12-13 kateteriseringsdagar/vecka, vilket omräknat i antal undersökningstider räcker till 1.000 om året.
Drygt 80% av verksamheten utgörs i dag av ablationsingrepp, där supraventrikulära takykardier inklusive istmusberoende förmaksfladder svarar för 60%. Prognosen för 2006 pekar på drygt 750 undersökningar, varav närmare 650 ablationer.
Behovet av elektrofysiologiska under-sökningar och ablationer har visat på en kontinuerlig ökning under hela 2000-talet. Antalet ablationer på våra laboratorier har nästan tredubblats under de senaste 6 åren. I och med att vi nu tagit tre kateteri-seringslaboratorier i bruk bedömer vi att vi kommer att ha resurser för att möta en rimlig fortsatt ökning av antal ablationer.
Hjärtkliniken i Huddinge Postadress: 141 86 Stockholm Tel: 08- 585 800 00
Hjärtkliniken i Solna Postadress: 171 76 Stockholm Tel: 08-517 700 00
Nyheter från elektrofysiologiska laboratorierna går alltså att prenumerara på för våra kollegor, kostnadsfritt förstås. Om du är intresserad men inte redan fått den skickad, vänligen kontakta dr Per Insulander
På dessa sidor finns endast en del av informationen publicerad.