Våra laboratorier

Vi har i dag tre välutrustade kateteriseringslaboratorier, ett i Solna och två i Huddinge. Vi har från och med hösten 2006  en sammanlagd kapacitet motsvarande 12-13 kateteriseringsdagar/vecka, vilket omräknat i antal undersökningstider räcker till 1.000 om året.  

Drygt 80% av verksamheten utgörs i dag av ablationsingrepp, där supraventrikulära takykardier inklusive istmusberoende förmaksfladder svarar för 60%.  Prognosen för 2006 pekar på drygt 750 undersökningar, varav närmare 650 ablationer.

Samtliga laboratorier är välutrustade. Två har biplangenomlysning och i bägge huskroppar finns tillgång till tredimensionell mappingutrustning i form av EnSite/NavX och i Huddinge finns även ett Cartosystem. Alla laboratorierna är också utrustade med kryoablationssystem.


Behovet av elektrofysiologiska under-sökningar och ablationer har visat på en kontinuerlig ökning under hela 2000-talet.  Antalet ablationer på våra laboratorier har nästan tredubblats under  de senaste 6 åren.  I och med att vi nu tagit tre kateteri-seringslaboratorier i bruk bedömer vi att vi kommer att ha resurser för att möta en rimlig fortsatt ökning av antal ablationer.
 

Uppdaterad
2010-07-20
Informationsansvarig
Hjärtkliniken

Kontaktinformation

Hjärtkliniken i Huddinge 
Postadress: 141 86 Stockholm 
Tel: 08- 585 800 00

Kontaktinformation

Hjärtkliniken i Solna 
Postadress: 171 76 Stockholm 
Tel: 08-517 700 00

Att prenumerera

Nyheter från elektrofysiologiska laboratorierna  går alltså att prenumerara på för våra kollegor, kostnadsfritt förstås.  Om du är intresserad men inte redan fått den skickad, vänligen kontakta
dr Per Insulander

På dessa sidor finns endast en del av informationen publicerad.