Maria Mattsson har arbetat som arbetsterapeut på sjukhuset i fyra år. Maria arbetar på Centrala sektionen och hennes tjänst är fördelad på tre kliniker. Maria är också ambassadör för sjukhuset vilket innebär att hon representerar yrkesgruppen arbetsterapeuter vid mässor och liknande.
 |
|
Maria Mattsson |
Hur ser en vanlig dag ut på ditt jobb?
Alla dagar är olika, man vet aldrig innan hur dagen kommer att se ut. Ibland måste jag bege mig akut till någon klinik till exempel om en patient ska åka hem och behöver hjälpmedel. Arbetet består i att bedöma vad patienter klarar av och vilka hjälpmedel som de kan behöva. Jag träffar patienter med varierande problem, både gamla och unga. Vi samarbetar med många yrkeskategorier här på sjukhuset och ofta i team, främst samarbetar vi med sjukgymnasterna.
Vad har du för bakgrund?
Jag läste samhällsvetenskapligt program på gymnasiet i Pajala, där jag är uppvuxen. På sommarloven arbetade jag extra inom hemtjänsten. Efter gymnasiet visste jag att jag ville läsa vidare men inte vad jag ville läsa. När jag sedan flyttade till Umeå läste jag först Finska 20 poäng, vilket jag har nytta av i mötet med finsktalande patienter. Efter kursen sökte jag och kom in på arbetsterapuet- utbildningen i Umeå. Efteråt kände jag att jag ville läsa ännu mer och läste då Psykologi 20 poäng. Därefter flyttade jag till Stockholm.
Vad krävs för att bli bra inom ditt yrkesområde?
Ska man jobba med människor så måste man vara lyhörd och öppen. Man måste kunna använda sig själv som instrument för att nå varje individ. Det är viktigt att få patienten att känna sig delaktig för att kunna samarbeta. Mitt mål och min inställning i arbetet är att få patienten att bli självständig.
Vad är roligast med ditt jobb?
Det är mötet med alla individer som ger mig mest! Arbetet är spännande och vi har en rolig arbetsplats.
Text: Helena Hvitfeldt