Utredning och behandling


Utredning innefattar inhämtande av information rörande barnets utveckling inom olika funktionsområden, ärftliga faktorer, barnets sociala situation, eventuella sjukdomar samt hur barnet fungerar i förskola eller skola.

Utredning
Under en utredning inhämtas information om hur barnet fungerar i inlärningssituationer och i gruppsamvaro från lärare inom förskola eller skola.

För att komma fram till om beskrivna svårigheter kan stämma med bilden av ADHD behövs också en kartläggning av barnets förmåga till abstrakt eller teoretiskt tänkande, det vill säga problemlösning i tankarna. Sådan bedömning görs av psykolog.

Om det finns frågor kring barnets språkliga förmågor kan utredning av logoped bli aktuell och vid svårigheter med motorik kan särskild bedömning av sjukgymnast och/eller arbetsterapeut behövas.

Diagnosen fastställs genom att barnets symptom värderas enligt en särskild symptomlista som finns angiven i en internationell diagnosmanual.

Behandling
Behandling vid ADHD startar med information till föräldrar, barnet/tonåringen själv och till förskola eller skola.

Tillsammans med skolan diskuteras hur man kan hjälpa barnet ur pedagogisk synvinkel. Viktiga grundstenar i pedagogiken är att hjälpa barnet att strukturera, planera och se till att en typ av information ges i taget. Visuellt stöd, till exempel via bilder eller skriven information är också till hjälp.

Sammanfattat skulle man kunna säga att barnet behöver yttre stöd för den inre tanken.

Även många föräldrar behöver stödinsatser på ett eller annat sätt. Exempelvis brukar kontakt med en föräldrarförening uppskattas av flertalet föräldrar.

Medicinering
Trots att skolsituationen anpassas kan vissa barn och tonåringar ha stora svårigheter. Medicinering kan då vara till hjälp som ett komplement till annan behandling. Medicineringen sker då vanligtvis med en låg dos av så kallad centralstimulantia som stimulerar det centrala nervsystemet. Sådan medicinering har i uppföljningsstudier visat mycket god effekt. Det finns idag inget stöd för att medicinering skulle innebära tillvänjning eller leda till senare missbruk. Barn som får medicinering följs dock naturligtvis upp med regelbundna läkarbesök.

Uppdaterad
2008-10-03
Informationsansvarig
Neuropediatrik